Azt a házi feladatot kaptam, hogy arról kell írni, hogy miért vándorolnak ki az emberek külföldre, mi annak az előnye, mik a hátrányok, és miért van az, hogy más nemzetekkel ellentétben a magyarok azután, hogy kivándorolnak előbb vagy utóbb, de vissza is térnek.
A kérdéskör izgalmas, és lehet rá találni sok egyszerű magyarázatot is, mint például magasabb fizetés, a könnyebb boldogulás ígérete, munkalehetőség. Ezek egyszerű magyarázatok, mert mindannyiunknak eszébe jut itt, de valószínűleg sokkal kevésbé magyarázható ezzel, amikor mondjuk egy német költözik Angliába, vagy az, hogy jelentősebb amerikai közösség van Németországban. Szintén kevésbé magyarázható a fentiekkel az, hogy például Erdélyből átköltöznek a magyarok Magyarországra, és habár népszerű feltevés az, hogy sok a román nálunk, ez szerintem egyáltalán nincs így, a románok nem hozzánk jönnek, inkább mennek Olaszországba, Spanyolországba, hiszen ott többet lehet keresni, és a nyelvet is könnyebb megtanulni számukra, mint a magyart.
És, hogy miért jönnek vissza a magyarok, és ez miért nem igaz a többiekre? Hát valószínűleg azért mert míg más nemzetekre az összetartás és az egymás segítése jellemző, és idegen környezetben még fokozottabb, addig ez ránk sokkal kevésbé igaz. Itthon sem vagyunk híresek az összetartásról, és ez külföldön sincs másként speciel ez egy erdélyinek elég sokkoló jelenség általában, mint ahogy az is, hogy előre bejelentkezzünk ha a családhoz, vagy a barátokhoz be akarunk ugrani látogatóba csak úgy, ott az irigység is kevésbé van/volt jelen. A nyelvtudásunk is gyér, ami akadály a külföldi munkavállalásban, és abban, hogy otthon érezzük magunkat új választott hazánkban, és szerintem ez az, ami miatt sok magyar előbb vagy utóbb hazatér. De az is közre játszik, hogy habár ott sokkal jobban lehet keresni, azért az sem a tejjel mézzel folyó Kánaán.
Lehet ezt másként gondolni is, ezt rátok bízom, de nekem röviden ez jutott eszembe.