SPF-fel "szóba került", hogy Romániában most szeretnék kialakítani a régiókat a jelenlegi megyerendszert felváltva azokkal, és ő mutatta meg nekem a terveket ábrázoló térképet, ugyanis én sehol nem akadtam használható információra.
Azt lehet tudni, hogy az RMDSZ szeretné elérni, hogy az egyik régió legyen magyar többségű, és akkor nyitott lenne az út az autonómia felé Székelyföldön. Én ezzel nem kifejezetten értek egyet, konkrétan azzal, hogy feltétlenül szükség lenne most egy autonóm magyar régióra Romániában.
Meg lehet kérdezni, hogy miért nem. A válaszom az, hogy egyrészt nem elég érett rá Románia, hogy azt sértődések és ellenérzés nélkül el lehessen fogadtatni mindenkivel, hogy ne legyen egyesek szemében tüske, és hogy ne érje ezért esetlegesen atrocitás a magyarokat Erdély szerte.
Másrészt az igaz, hogy a jelenlegi megyerendszerben két olyan megye is található, ahol a magyarok vannak többségben, és egy harmadik, ahol majdnem megegyezik a románok és magyarok száma, ezek a székely megyék, melyek alkotnák a vágyak szerint a magyar régiót, viszont a tervek szerint három olyan megyével lennének összevonva egy régióba, amelyek döntően román megyék, és a hat megye együttesében már kisebbséget alkotnának a magyarok, de arra gondolt valaki, hogy az erdélyi magyarok hány százaléka lakna ebben a különleges régióban? Mindössze az erdélyi magyarság alig több, mint egyharmada. Biztos, hogy jó ötlet "kiváltságot" adni a harmaduknak, ha megvan annak az esélye, hogy a többiek számára ez hátránnyal járna? Például kéréseit azzal utasítanák el, hogy ott van az a régió, költözz oda, ha ezt akarod.
Aztán EU-s elvárás a régiók bizonyos lélekszáma, ahhoz, hogy minden forrást le tudjanak hívni gond nélkül, ezért hozták létre nálunk is őket ilyen formában, és ez a régió nem biztos, hogy megfelelne így a kritériumoknak, így esetleg bizonyos támogatásoktól elesne.
Másrészt fennáll annak is a veszélye szerintem, hogy a többiekről meg is feledkezünk és minden támogatás és együttérzés csak ennek a régiónak járna, hiszen most is van egy olyan hozzáállás nálunk, hogy megyünk Erdélybe, és akkor Kolozsvárig minimum meg sem állunk, pedig Erdély már a határnál elkezdődik, és már ott is számtalan látványosság, örökség, emlék és néznivaló van, nem feltétlenül kell az első 150 km-t átugrani.
Szóval összefoglalva nem biztos, hogy ezt a lépést most kellene erőltetni, mert egyáltalán nem vagyok meggyőzve arról, hogy ebből a lépésből jelen helyzetben több előny származna, mint hátrány. Egyesek számára biztosan, de a többség számára is?
Jelenleg a kormányban is képviseltetik magukat a romániai magyarok, ami számomra azért azt mutatja, hogy általában véve nincs jelentős ellenszenv velük szemben, de vajon egy ilyen lépés után nem gyengülne az országos pozíciójuk, elfogadottságuk és nem erősödne a szélsőjobb, és nem romlana meg esetlegesen a kapcsolat országaink között? Nem vagyok meggyőződve róla, hogy nem.